Niewiele dzieli nas już od startu oficjalnego teamu rajdowego Yamaha Yamalube w Rajdzie Dakar 2016. Zawodnicy japońskiej stajni tym razem ruszą na motocyklach nowej generacji Yamaha WR450 Rally, które zostały przygotowane specjalnie do udziału w najbardziej wymagających wyścigach.

Uczestnictwo w corocznym Rajdzie Dakar to wielka mobilizacja do stworzenia jeszcze lepszego motocykla. W okresie przygotowawczym napocić muszą się inżynierowie, ale i cały team wraz z zawodnikami i serwisem, aby dopiąć na ostatni guzik wszystkie prace. Warto pamiętać, że tegoroczna edycja największego rajdu na świecie będzie liczyć dokładnie 9319 kilometrów, które rajdowcy przejadą przez jedyne piętnaście dni.

– Dla mechaników i kierowców Yamahy ostatnie miesiące były więc okresem ciężkiej pracy na nowej maszynie. Doskonały silnik YZ i zaawansowane zawieszenie oraz optymalizacja w kategoriach masy i designu to argumenty na prawdziwość twierdzenia, że nowa Yamaha WR450F Rally MY 2016 zapowiada się niezwykle obiecująco – czytamy w oficjalnym komunikacie japońskiego producenta.

Co charakteryzuje maszynę WR450F Rally? Przede wszystkim pokaźny i liniowy przebieg momentu obrotowego, którego głównym zadaniem jest zapewnienie wyjątkowych osiągów wraz z wysokim stopniem panowania nad motocyklem. Najwyższą moc silnika ma zagwarantować system przedniego układu zasilania, a ponadto Japończycy twierdzą, że im jednoślad jest lżejszy, tym szybszy, co ma wpłynąć na mniejsze zmęczenie motocyklistów.

– Jestem szczęśliwy ze startu w dziesiątym już Dakarze znów na maszynie Yamahy. Mamy już świetne wyniki w 2012 i 2013, a dzięki WR450F Rally patrzę z ufnością w rok 2016. Razem z Alessandro Botturim i mechanikami Yamahy wiele dyskutowaliśmy, testowaliśmy i poznawaliśmy różne strony motocykla, przygotowując się do Dakaru. Mam bardzo dobre wrażenia z pierwszych jazd WR450F Rally w tym sezonie i jestem w stu procentach pewny swoich szans w najbliższej edycji – powiedział Helder Rodriguez, który powrócił do oficjalnego teamu Yamaha Yamalube.

Wspominani przed chwilą motocykliści mieli już okazję sprawdzić możliwości wspominanej przez nas maszyny zajmując miejsca na podium w Rajdzie Tunezji. Ponadto Helder Rodriguez i Alessandro Botturi wzięli udział w Rajdzie TransAnatolii, Rajdzie Sardynii i Merzouga w Maroku. Oficjalny start Rajdu Dakar zaplanowano już w sobotę 2 stycznia w Buenos Aires.