Rynek silników zaburtowych z drugiej ręki cieszy się dużym zainteresowaniem. W dalszym ciągu przeważa ilość osób zainteresowanych zakupem niż sprzedażą „używki”. W konsekwencji silniki zaburtowe dobrych marek nie tracą na wartości tak jak auta czy motocykle. 10 letni, zadbany sprzęt z książką serwisową wskazującą na regularną dbałość i konserwację można kupić/sprzedać za 40% ceny nowego.

Oczywiście znajdziemy w ogłoszeniach napęd do łodzi za dużo mniejsze pieniądze (od 15 do 25% wartości nowego). Należy się wtedy wykazać dużą czujnością.

W pierwszej kolejności przestrzegamy przed zakupem silników „kradzionych”, w Polsce to plaga. Jeżeli właściciel oferowanego napędu nie posiada oryginalnego dowodu zakupu – powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Na niepewne pochodzenie wskazują również ucięte przewody sterowania lub problemy z wkręcaniem na wyższe obroty. Od 2010 roku wtryskowe silniki zaburtowe YAMAHA mogą być wyposażone w zabezpieczenia ingerujące w moduł zapłonu. Z chwilą kradzieży maksymalne obroty zostają ograniczone do 2500 RPM.

kradzione silniki

Odblokowanie może nastąpić tylko u Autoryzowanego Dealera w centrum motorowodnym za okazaniem oryginalnego dowodu zakupu.

Kolejna sprawa – stan techniczny. Nie sugerujmy się datą produkcji – to jest tylko jeden z wielu czynników. Napędy wymagają regularnych przeglądów, wymiany oleju i konserwacji – szczególnie w naszej szerokości geograficznej. W większości silników zaburtowych do chłodzenia wykorzystywana jest woda, ma to swoje plusy podczas pracy – przy magazynowaniu będzie gorzej. Jak wiadomo woda zmienia stan skupienia z chwilą przejścia przez temperaturę 0°C. W Poznaniu taka sytuacja może się powtórzyć ponad sto razy w roku. Brak zimowej konserwacji powoduje korozję i znacząco wpływa na zmniejszenie wydajności i żywotności silnika.

temperatury w polsce

Doprowadzenie napędu do stanu użyteczności często podwaja kwotę zakupu.

Aby uniknąć sytuacji związanej z koniecznością poniesienia niespodziewanych kosztów, zachęcamy do sprawdzenia silnika używanego przed zakupem. W centrum motorowodnym przy ulicy Bułgarskiej 63/65 w Poznaniu sprawdzimy stan techniczny silnika zaburtowego i skutera wodnego każdej marki. Istnieje również możliwość wyjazdu do mariny. Nie kupuj kota w worku, umów przegląd przed zakupem i ciesz się świadomym wyborem.

Motocykle Polska ASO Yamaha, Yamaha-Marine, Indian i Victory tel. 510 080 050.